Trainer Statistics 2006

Rank Trainers by Winnings Horses Runs Wins Places Win Money Place Money Total Money
1 ANDRE FABRE 158 494 124 260 3.707.100 2.367.175 6.074.275
2 ALAIN DE ROYER DUPRE 88 346 78 165 2.661.970 1.382.440 4.044.410
3 JC. ROUGET (S) 190 680 196 339 2.345.370 1.608.065 3.953.435
4 CARLOS LAFFON-PARIAS 109 480 81 229 1.320.630 1.062.230 2.382.860
5 ROBERT COLLET 115 765 60 265 803.800 1.373.355 2.177.155
6 HENRI-ALEX PANTALL 175 800 117 357 995.500 857.945 1.853.445
7 ELIE LELLOUCHE 87 374 49 188 789.230 938.865 1.728.095
8 F. ROHAUT (S) 98 419 70 199 996.030 619.285 1.615.315
9 YVES DE NICOLAY 76 390 51 178 708.450 675.985 1.384.435
10 NICOLAS CLEMENT 55 222 28 115 632.570 564.970 1.197.540
11 PHILIPPE DEMERCASTEL 54 347 39 157 578.760 609.934 1.188.694
12 JM. CAPITTE (S) 92 582 81 264 612.500 527.615 1.140.115
13 P. BARY (S) 73 233 31 123 396.790 636.870 1.033.660
14 M. BOUTIN (S) 71 664 50 244 451.240 558.495 1.009.735
15 CEDRIC BOUTIN 80 662 48 245 408.810 537.560 946.370
16 JONATHAN PEASE 50 196 21 107 446.950 487.085 934.035
17 MARC PIMBONNET 70 417 65 207 487.060 442.100 929.160
18 AIDAN O'BRIEN 23 30 3 10 571.400 350.620 922.020
19 DAVID SMAGA 55 239 45 90 573.100 348.555 921.655
20 J. HAMMOND (S) 57 214 28 105 418.840 493.205 912.045
21 F. HEAD (S) 63 234 25 108 461.100 421.020 882.120
22 RICHARD GIBSON 72 277 30 134 384.500 464.650 849.150
23 MME CHRISTIANE HEAD-MAAREK 69 255 22 109 362.500 485.320 847.820
24 STEPHANE WATTEL 58 294 37 129 387.060 452.370 839.430
25 JEAN-MARIE BEGUIGNE 53 178 32 78 453.700 364.080 817.780
26 SAEED BIN SUROOR 3 5 5 0 771.210 0 771.210
27 MME JULIE LAURENT-JOYE ROSSI 87 435 54 185 385.500 381.265 766.765
28 JOEL BOISNARD 72 341 74 149 452.620 256.280 708.900
29 K. BORGEL (S) 85 514 62 218 354.500 348.340 702.840
30 DIDIER PROD'HOMME 51 356 27 135 279.060 401.775 680.835
31 DOMINIQUE SEPULCHRE 68 321 33 117 319.060 358.060 677.120
32 WERNER BALTROMEI 41 160 29 57 401.530 243.125 644.655
33 PHILIPPE VAN DE POELE 38 250 28 105 367.800 271.687 639.487
34 MIKEL DELZANGLES 35 154 14 71 343.040 289.855 632.895
35 P. MONFORT (S) 94 439 50 187 291.060 319.700 610.760
36 ERIC LIBAUD 51 191 38 91 311.560 234.955 546.515
37 JEAN-PIERRE GAUVIN 31 253 36 127 302.120 234.560 536.680
38 FABRICE CHAPPET 46 322 24 119 234.850 286.975 521.825
39 RODOLPHE COLLET 38 184 24 84 256.060 259.960 516.020
40 ALAIN BONIN 34 242 17 85 233.700 280.100 513.800
41 F. DOUMEN (S) 55 195 18 76 256.770 251.335 508.105
42 PATRICK KHOZIAN 54 330 40 124 270.000 235.700 505.700
43 FRANCOIS-XAVIER DE CHEVIGNY 51 241 21 98 250.410 248.070 498.480
44 DAMIEN DE WATRIGANT 55 258 33 107 258.500 217.230 475.730
45 SIR MARK PRESCOTT 6 6 1 2 457.120 15.000 472.120
46 MAXIME CESANDRI 44 252 31 122 220.500 235.630 456.130
47 MME MYRIAM BOLLACK-BADEL 33 189 11 64 183.260 248.415 431.675
48 D. GUILLEMIN (S) 39 139 30 81 254.620 165.795 420.415
49 JACQ. ROSSI (S) 42 252 31 94 219.300 196.815 416.115
50 JEAN-LUC GUILLOCHON 46 191 32 88 228.140 166.000 394.140
51 CYRIAQUE DIARD 49 243 35 99 187.500 199.760 387.260
52 B. GOUDOT (S) 28 196 25 83 208.620 171.600 380.220
53 . J. DE ROUALLE (S) 38 130 11 60 178.600 197.710 376.310
54 SV. TARROU (S) 38 210 13 77 128.560 241.265 369.825
55 NORBERT LEENDERS 52 274 30 128 162.290 204.735 367.025
56 JEAN-PIERRE PELAT 44 295 11 109 116.120 249.202 365.322
57 RUPERT PRITCHARD-GORDON 54 215 20 87 142.000 217.440 359.440
58 RONALD CAGET 37 255 17 71 171.500 183.130 354.630
59 JP. TOTAIN (S) 59 165 31 90 190.000 150.400 340.400
60 MLLE VALERIE DISSAUX 17 144 14 43 185.470 146.525 331.995
61 PATRICK NICOT 19 212 14 89 132.180 199.030 331.210
62 N. ROSSIO (S) 26 243 14 69 146.500 184.270 330.770
63 GUY HENROT 58 315 26 124 132.000 196.920 328.920
64 THIERRY LARRIVIERE 70 439 20 144 110.200 214.315 324.515
65 A. COUETIL (S) 27 101 21 47 203.000 119.295 322.295
66 Y. FERTILLET (S) 63 240 34 106 180.560 140.620 321.180
67 HENRY VAN DE POELE 18 182 14 58 168.120 147.825 315.945
68 XAVIER NAKKACHDJI 30 120 15 59 158.850 151.300 310.150
69 A. LYON (S) 34 218 11 74 119.500 184.985 304.485
70 J. BERTRAN DE BALANDA (S) 53 159 16 54 173.790 121.235 295.025
71 ROMAN MARTIN-SANCHEZ 44 203 21 75 149.500 143.900 293.400
72 XAVIER-LOUIS LE STANG 63 293 27 113 158.560 134.525 293.085
73 CARLOS LERNER 33 119 12 42 133.500 159.070 292.570
74 JP. GALLORINI (S) 44 145 15 50 139.500 152.500 292.000
75 RAMON AVIAL-LOPEZ 48 222 18 94 120.850 170.625 291.475
76 MME CORINE BARANDE BARBE 28 218 10 57 108.810 176.955 285.765
77 MLLE BRIGITTE RENK 10 57 10 24 186.350 96.430 282.780
78 LUIS URBANO GRAJALES 31 132 20 57 146.500 134.820 281.320
79 JEAN-LUC PELLETAN 73 258 17 97 127.500 152.725 280.225
80 ARNAUD CHAILLE-CHAILLE 42 108 32 46 179.500 99.985 279.485
81 TONY CLOUT 26 150 13 53 126.560 147.800 274.360
82 CHRISTIAN SCANDELLA 51 286 14 109 92.000 178.355 270.355
83 MARCEL ROLLAND 45 129 14 54 141.580 124.145 265.725
84 MARIO HOFER 35 61 9 26 195.500 69.700 265.200
85 DIDIER SOUBAGNE 43 159 16 69 108.000 156.400 264.400
86 JACQUES FORESI 30 250 11 103 78.000 182.865 260.865
87 BERTRAND DUTRUEL 39 220 15 64 115.500 136.690 252.190
88 FLORENT MONNIER 38 182 21 87 113.000 137.850 250.850
89 PHILIPPE LEFEVRE 48 232 21 82 120.000 126.630 246.630
90 GUY CHEREL 52 143 11 47 138.680 97.065 235.745
91 JEAN-VINCENT TOUX 32 207 7 65 76.060 154.445 230.505
92 MME ANA IMAZ-CECA 48 126 16 66 113.790 116.620 230.410
93 PETER CHAPPLE-HYAM 6 7 1 3 199.990 29.000 228.990
94 RICHARD CHOTARD 22 92 11 38 107.500 119.220 226.720
95 CHARLES GOURDAIN 47 230 13 85 97.000 129.150 226.150
96 PATRICE CHATELAIN 29 241 9 68 80.500 143.050 223.550
97 CHRISTOPHE LOTOUX 33 164 24 73 125.000 95.670 220.670
98 URS SUTER 27 127 12 42 123.500 96.280 219.780
99 R. LITT (S) 49 156 13 78 97.500 120.350 217.850
100 H.R.A. CECIL 2 2 2 0 216.950 0 216.950